Wczytuję dane...

Instalacja okablowania komputerowego w domu - jak dobrać kabel

Okablowanie_LAN 

Każdy wcześniej czy później staje przed problemem doboru okablowania teleinformatycznego we własnych czterech kątach. Zanim udamy się do sklepu na zakupy warto zastanowić się nad tym z jakich urządzeń sieciowych wymagających podłączenia do internetu będziemy korzystali teraz i w przyszłości. Z uwagi na to, że coraz więcej urządzeń RTV i AGD daje możliwość podłączenia do sieci LAN warto przy projektowaniu okablowania uwzględnić dodatkowe gniazdka RJ45 w pobliżu pralki czy lodówki. Pierwszy problem przed jakim staniem to kategoria okablowania. To jaką kategorię okablowania wybierzemy będzie miało wpływ na szybkość transmisji, cenę i łatwość w układaniu. Często słyszę od klientów że robią remont i chcą położyć najlepszą skrętkę najlepiej kategorii 7 aby była na przyszłość. Teoretycznie nie jest to zły pomysł ale na pewno przerost formy nad treścią. Na wielu forach internetowych można przeczytać wypowiedzi "specjalistów" typu złota rączka doradzających wybór okablowania z argumentacją która niczego się nie trzyma. 

Kable komputerowe typu skrętka dzielimy na tak zwane "kategorie". Obecnie najniższą kategorią okablowania jest kat.5e która pozwala według normy przesłać pliki z prędkością 100MBit na sekundę przy długości pojedynczego kabla do 90m. Przy projektowaniu okablowania strukturalnego należy pamiętać że nie powinniśmy przekraczać tej granicy 100m aby zachować pełną przepustowość łącza. Im wyższa kategoria tym większa przepustowość łącza. 

Transmisja danych według normy:

Kategoria 5e - 100MBit, ale na krótkich odcinkach do 50m i dobrych kablach miedzianych np. Solarix 5e łącze 1000Mbit również się zestawi. Skrętka w kat.5e wykorzystywana jest do instalacji sieci LAN pod telefonię VoIP, monitoring CCTV, kontrolę dostępu czy stanowiska komputerowe nie wymagające duże przepustowości. Charakteryzuje się łatwością w układaniu, w wersji nieekranowanej jest elastyczny więc łatwo schowamy zapas kabla np. w puszce pod kamerą. 

Kategoria 6 - 1Gbit (1000Mbit), najbardziej popularny kabel do instalacji domowych i w małych biurach do stanowisk komputerowych. Świetnie sprawdzi się jako kabel do urządzeń wymagających dużej przepustowości np. urządzenia NAS, dyski sieciowe czy domowe centra rozrywki. Każdy kabel kat.6 dobrej jakości wyposażony jest w wewnętrzny plastikowy "krzyżak" rozdzielający pary. 

Kategoria 6A - 10Gbit, okablowanie dedykowane do dużych budynków biurowych (spore odległości) oraz do połączeń między serwerami, szafami RACK czy punktami dystrybucyjnymi. Skrętki kat.6A charakteryzują się dużą sztywnością, najczęściej występują w konstrukcji ekranowanej gdzie każda para ma osobną folię U/FTP lub podwójnym ekranowaniem F/FTP.

Kategoria 7, 7A, 8 - Okablowanie stosowane w biurowcach, transmisja nawet do 40Gbit, kable bardzo sztywne, najczęściej podwójnie ekranowane. 

Wszystkie kable okablowania strukturalnego w każdej z kategorii mogą być o konstrukcji ekranowanej oznaczane jako FTP, F/UTP, U/FTP, STP, SFTP, SSTP lub nie ekranowanej wówczas oznaczenie jest UTP, U/UTP. Kable ekranowane wbrew krążącej opinii nie zawsze będą lepszym rozwiązaniem. Kabel skrętka ekranowany aby spełniał swoją funkcje musi być uziemiony przynajmniej z jednej strony, w przeciwnym wypadku będzie działał jak antena i zamiast tłumić zakłócenia będzie je "absorbował". Zatem jeśli zobaczycie że instalator układa super kabel wysokiej kategorii np. Cat.6A lub Cat.7 w wersji ekranowane i zakańcza go plastikowymi gniazdami keyston to znaczy, że nie ma pojęcia o tej instalacji. 

Kolejnym mitem który często funkcjonuje w środowisku inwestorów/instalatorów jest to że jak układamy kabel skrętkę obok kabli elektrycznych to obowiązkowo musimy zastosować kable ekranowane. Otóż nie obowiązkowo i nie w każdej sytuacji. Jeśli jest to zwykła domowa instalacja to spokojnie obok kabli elektrycznych możemy ułożyć kabel typu skrętka U/UTP, wystarczy że zadbamy o to by skrętka nie okręcała się wokół kabla elektrycznego a zachowamy w pełni wszystkie parametry transmisyjne.